14
KES
14.00
Edustus Miehet, Ykkönen

PKKU - TPV   2 - 2

Tuusula, Hyrylä UP N

TPV yrittää päästä vieraspisteiden makuun

TPV on viettänyt treeniviikkoa innokkaasti, sillä Inter/2-ottelun viime hetken ansaittu tasoitusmaali nosti porukan intoa kummasti.

Tsempille on tarvetta, sillä sunnuntaina vuorossa on haastava vierasretki Tuusulaan, missä PKKU isännöi TPV:tä. Punakone ei ole vielä onnistunut kairaamaan vieraspeleistä pisteitä, joten tälle putkelle olisi saatava pikaisesti stoppi.

Hyvävireinen PKKU on haastava vastus. Se on kerännyt yhdeksästä ottelustaan 14 pistettä, jolla ollaan tukevasti sarjan keskikastissa. Lisäksi uusimaalaiset ovat pelanneet ottelun tai kaksi vähemmän kuin muut kärkikuusikon joukkueet.

TPV:n alakerran luottomies Santeri Pitkäkoski tiedostaa joukkueen haasteet vieraspeleissä. Puolustajalla on lääkkeet valmiina.

”Vieraskenttien pistetili saadaan avattua pelaamalla täysi ja ehjä ysikymppinen. Meidän on uskottava koko pelin ajan omaan tekemiseemme, kuten uskoimme Inter-pelin toiselle puoliajalle tultaessa. Tarkoituksena onkin saada joukkue sellaiseen latinkiin ennen peliä, että päästäisiin heti aloitusvihellyksestä pelaamaan aggressiivista, mutta fiksua jalkapalloa”, Pitkäkoski saumailee.

Pitkäkoski kertoo, että Inter-pelin jälkeiset treenit ovat sujuneet pirteissä tunnelmissa.

”Usko omaan tekemiseen on ansaitustikin koholla. Uskon ainakin itse siihen, että oikeilla valinnoilla tämä joukkue osaa olla arvoisensa Punakone, joka tuo Tuusulasta tuliaisiksi muutaman pisteen.”

PKKU – TPV sunnuntaina 14.6. kello 14:00 Tuusulassa.

Pistetili auki vieraissa – enemmänkin oli tarjolla

TPV pelasi PKKU:ta vastaan 2-2 tasapelin vieraissa. Enemmänkin oli tarjolla, sillä tilanne oli hyvin hallussa siinä vaiheessa, kun Punakone johti ottelua 0-2 Elmeri Riikosen ja Toni Toijalan maaleilla.

Valitettavasti ottelun viimeinen vartti oli TPV:lle myös vaikein. PKKU tuli väkisin rinnalle, mutta onneksi ei ohi. Täysi pistepotti olisi ollut tarpeen, mutta tasapelipistekin tuli kovaan tarpeeseen.

Erittäin tervetullutta on joukkueen koko ajan paraneva peli-ilme. Pisteitä onkin tultava tasaiseen tahtiin, jotta sarjapaikka onnistutaan varmistamaan ilman isoja tuskia.

Ottelun lisäajalla Tomi Ylinen lensi ulos suoralla punaisella. Päävalmentaja Sebastian Bowles kertoi matsin jälkeen, että pelin viimeiset hetket olivat Punakoneelta suoranaista selviämistaistelua.

Kuitenkin valtaosa pelistä oli koutsin mukaan hienosti hallussa.

”Ensimmäiset 75 minuuttia oli joukkueelta hyvää tekemistä. Peli pidettiin ehjänä, ja oltiin hyvissä asemissa. Passivoiduttiin kuitenkin liikaa, ja annettiin vastustajalle liikaa aikaa pallon kanssa. He pääsivätkin kaventamaan. Sen jälkeen ote kirposi pelistä, ja teimme hätäisiä ratkaisuja. Pieni paniikkikin taisi iskeä.”

Bowles sai kuitenkin huokaista helpotuksesta, kun ratkaisevat hetket hoidettiin hyvin.

”Pelissä oli paljon hyviä asioita. Me kehitytään koko ajan, ja tämä tärkeä vieraspiste maistuu.”

Ottelun tilastot tarjoaa Festum Accounting.

PKKU – TPV 2-2 (0-1)

15’ 0-1 Riikonen
56’ 0-2 Toijala
76’ 1-2 Azhar Al Aboodi
84’ 2-2 Toivonen

TPV:n kokoonpano:

1 Pazio
22 Venemies
26 Pitkäkoski
25 Mattila > 46’ 33 Kylen
77 Veltti
16 Anttila
8 Özcelik
18 Riikonen > 80’ 56 Ylinen
11 Kostiainen > 70’ 20 Jadama
7 Kujala > 70’ 34 Sipilä
27 Toijala > 86’ 9 Mäentakanen

12 Pienmunne
15 Bullock
19 Akbal

Tilastot
PKKU

2 - 2

(0-1)

Joukkueen ajankohtaiset ottelut

Ei otteluita
Ottelulista