26
HUH
14.00
Edustus Miehet, Miesten Kakkonen

TPV - PPJ  

Tampere, Tammelan stadion TN

Kotiavauksessa juhlitaan 95-vuotiasta TPV:tä – vastassa PPJ Helsingistä

TPV:n miesten edustusjoukkue avaa Kakkosen kotipelit huhtikuun viimeisenä viikonloppuna. Kotiavaus helsinkiläistä PPJ:tä vastaan pelataan Tammelan stadionilla lauantaina 26.4. klo 14:00.

TPV ehti aloittaa sarjan jo etupellossa kaksi viikkoa sitten. Tiukassa ottelussa kaatui viime kaudella nousukarsinnoissa pelannut FC Kiffen lukemin 2-3.

Myös lauantaina vieraisille tulevan PPJ:n sarja-avaus oli voitollinen. Helsinkiläiset voittivat kotiottelussa Pallo-Iirot niin ikään lukemin 3-2.

PPJ oli viime kaudella alemmassa loppusarjassa, mutta joukkueen tavoite on luonnollisesti tänä vuonna korkeammalla. Joukkueen runko on säilynyt hyvin kasassa viime kauden jälkeen.

Päävalmentaja Markus Halme odottaa kotiavausta mielenkiinnolla.

”Ensimmäisen pelin tulos oli hyvä, sillä vastassa oli kova joukkue. Voitosta jäi positiivisia ajatuksia. PPJ:stä on jonkunlaisia näköhavaintoja videoilta, mutta erityisen tuttu joukkue se ei ole. Avausottelun voittanut joukkue on varmasti laadukas”, Halme arvioi.

Puolustaja Santeri Pitkäkoski oli tyytyväinen aikaiseen kauden alkuun.

”Oli kiva saada hyvä peli alle ja ryöstö Kiffeniltä, joka oli kova vastus. Oma peli ei ollut vielä parhaalla tasolla, mutta saatiin hyvin haastettua heitä. PPJ:stä ollaan saatu tietoa viime vuonna heitä vastaan pelanneelta Niko Pienmunnelta. Aika tuntematon vastustaja, mutta lähdetään pelaamaan omaa peliä”, Pitkäkoski kertoo.

Ennen ottelua ja puoliajalla kakkoskerroksessa viihdyttää Kalevi Suopursu karaoke show.

Ottelua on mahdollista seurata myös 3. kerroksen VIP tiloissa hintaan 70 €, sisältäen 2 pääruokaa, salaatin, 2 juomaa, puoliaikakahvin + kakku/leivos.

Ottelun jälkeen TPV-perhe juhlii 95-vuotiasta vireää seuraa stadionin kolmannen kerroksen VIP-tiloissa, jonne vapaa pääsy.
Ohjelmassa on ansiomerkkien jako sekä Reino Valkama -elämäkerran julkistaminen seuraväelle. Reino Valkama oli TPV:n perustajajäseniä. Hän toimi seuran puheenjohtajana vuosina 1932-1941, 1944-1948 sekä 1954-1956.

VIP-tiloissa on mahdollista myös ruokailla kello 16-16.45 välisenä aikana hintaan 13 €. Paketti sisältää
- 2 pääruokaa
- salaatti
- alkoholittomat ruokajuomat (vesi yms.)

Ruokapaketin voi ostaa lipunmyynnistä ennen ottelua tai paikan päältä.

Ottelulippuja voi ostaa
- Lippupisteestä https://www.lippu.fi/artist/tpv/

*TPV:n kausikortit (sis. 9 runkosarjan kotiottelua, 2-3 jatkosarjan kotiottelua, mahdolliset Ykkösen nousukarsintaottelut 1-2 ott. + mahdolliset Suomen Cupin kotiottelut) hinta 99€. Alennusryhmät 79€.
Fyysinen kausikortti: https://tpv-kauppa.vilkas.shop/
Mobiilikausikortti: https://www.lippu.fi/artist/tpv/