TPV C14:n avauskokoonpano Etelä-Länsi -liigassa Gnistania vastaan Pukinmäen nurmikentällä 11. kesäkuuta 2016.
Kotijoukkue Gnistan näytti TPV:lle kentällä mitä VÄLITTÄMINEN kentällä tarkoittaa.
Miten reagoin, kun menetän pallon – haluanko riistää pallon heti takaisin vai suoristanko selkäni.
Miten reagoin, kun oma joukkueeni saa pallon – liikunko heti pelattavaksi vai jäänkö paikalleni katsomaan miten kaverille käy.
Miten reagoin, kun vastustaja keskittää tai antaa kulmapotkun maalille – haluanko himokkaasti voittaa sen pallokamppailun vai katselenko vieressä, kun vastustaja menee palloon.
Miten reagoin, kun olen lähellä pallollista vastustajaa – iskenkö innokkaasti ottamaan palloa pois vai tyydynkö katselemaan parin metrin päästä mitä seuraavaksi tapahtuu.
Gnistan VÄLITTI edellä listatuista asioista keskimäärin paljon enemmän ja otti tärkeän voiton maalein 4–2.
TPV:n maaleista vastasivat vapaapotkun jälkitilanteesta tahdolla viimeistellyt Hadi Taslim ja lopussa Akseli Paavolan hyvästä passista pallon maalivahdin ohi syöttänyt Jarkko Peuraniemi.
TPV:n viimeinen kevätkierroksen ottelu on FC Espoota vastaan keskiviikkona 22. kesäkuuta.
Sarjapaikka ei ole enää TPV:n omissa jaloissa, mutta jos muiden häntäpään joukkueiden loput pelit päättyvät tuloksellisesti suotuisasti, TPV:llä voi silloin voitolla olla vielä mahdollisuus säilyttää paikkansa Etelä-Länsi -liigassa myös syyskierroksella.
Kokoonpano: Lampinen – Ruohonen, Vaahto, Taslim, Halme – Kukkonen – Stenroos (33. Yüksek, 76. Santos), Albanese, Mujic (33. Stenroos, 58. Peuraniemi), Mustalahti (53. Huttunen) – Paavola.
Vastustajan maait: 15 min, 47 min, 50 min ja 56 min.
39' | Maali | Taslim Hadi |
39' | Maalisyöttö | Mustalahti Nuutti |
81' | Maali | Peuraniemi Jarkko |
81' | Maalisyöttö | Paavola Akseli |
81' | 2. maalisyöttö | Santos Alex |